Procedura wydawania dowodu osobistego.
MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY
Referat Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu, ul. Ruszczańska 27, pokój 207, I piętro, tel. (015) 865 05 42 lub (015) 865 01 09.
Godziny pracy: poniedziałek, środa, czwartek, piątek: 730 - 1530, wtorek: 800 - 1600.
WYDANIE DOWODU OSOBISTEGO
WNIOSEK:
Wniosek o wydanie dowodu osobistego można pobrać w Biurze Obsługi Interesanta w połanieckim Urzędzie Miasta i Gminy przy ul. Ruszczańskiej 27. Na stronie BIP można również pobrać gotowy wzór formularza, zwracając uwagę na fakt, iż wniosek o wydanie dowodu osobistego ma postać jednej, dwustronnej kartki A4 (wydruk dwustronny).
Jeżeli wnioskodawca nie posiada jeszcze dokumentu tożsamości powinien legitymować się innym dokumentem ze zdjęciem i danymi osobowymi (np. legitymacją szkolną) lub zgłosić się z rodzicami bądź opiekunem prawnym.
Wniosek składa się w Referacie Spraw Obywatelskich pokój 207, I piętro. Wniosek można składać również za pośrednictwem gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu czasowego wnioskodawcy jeżeli jego złożenie w miejscu stałego zameldowania nie jest możliwe. Gmina ta przekazuje wniosek do gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca - do ostatniego miejsca jego pobytu stałego.
Wniosek wypełnia i podpisuje osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego. Wniosek o wydanie dowodu osobistego należy złożyć osobiście (małoletni składa wniosek w obecności rodziców lub opiekunów prawnych).
Na uzasadniony wniosek rodziców lub opiekunów dowód osobisty może otrzymać osoba, która nie ukończyła 13 lat. W takiej sytuacji wniosek o wydanie dowodu osobistego składają obydwoje rodzice lub opiekun prawny w obecności małoletniego.
wniosek_o_wydanie_dowodu_osobistego.pdf
ZAŁĄCZNIKI:
Dwie aktualne, wyraźne fotografie o wym. 3,5 x 4,5 cm przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy.
Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografie przedstawiające osobę w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami - fotografie przedstawiające osobę z nakryciem głowy.
Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączania fotografii przedstawiających osobę w okularach z ciemnymi szkłami jest orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączania fotografii przedstawiającej osobę w nakryciu głowy jest zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.
Odpis skrócony aktu urodzenia – w przypadku osób, które nie wstąpiły w związek małżeński.
W przypadku osób, które wstąpiły w związek małżeński – odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o aktualnie używanym nazwisku. Jeżeli powyższe akty były sporządzane w Urzędzie Stanu Cywilnego w Połańcu doręczanie ich nie jest konieczne.
Na żądanie organu – poświadczenie obywatelstwa polskiego lub inny dokument potwierdzający posiadanie obywatelstwa polskiego, jeżeli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwości co do obywatelstwa osoby.
Wydanie dowodu osobistego nastąpi w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Dowód osobisty odbiera się osobiście zwracając część B formularza, na którym potwierdza się odbiór dowodu. Osoba małoletnia odbiera dowód osobisty w obecności przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego.
TRYB ODWOŁAWCZY:
W razie odmowy wydania dowodu osobistego odwołanie składa się do Wojewody Świętokrzyskiego w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji stronie, za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy w Połańcu. Odwołanie składa się w sekretariacie urzędu pokój 218.
WAŻNE:
Każda osoba będąca obywatelem polskim i zamieszkała na terytorium Polski jest obowiązana posiadać dowód osobisty od ukończenia 18 roku życia oraz od ukończenia 15 roku życia, jeżeli pozostaje w stosunku pracy lub nie zamieszkuje wspólnie z osobami, pod których władzą rodzicielską lub opieką się znajduje.
Każda zmiana danych osobowych, czy adresowych wymaga wymiany dowodu osobistego. Dowód osobisty jest ważny 10 lat, a wydany osobie, która nie ukończyła 18 roku życia – 5 lat. Osobom po ukończeniu 65 roku życia dowód osobisty wydaje się na czas nieoznaczony.
Opracowała: Bogumiła Niespodziewana. |